Кропивницький, Україна adm.iscm@gmail.com

Висновки аудитів

Відродження козацьких традицій на Дніпропетровщині *

 

 

«І чужого научайтесь, і свого не цурайтесь» – лунає крізь століття невмирущий вислів Тараса Шевченка, і мудрість його слів підтвердилась багатьма поколіннями нащадків. В сучасному світі дуже важливо вивчати досвід інших, та одним із основних завдань сьогодення є збереження народних традицій, які наша нація створювала століттями. Нажаль, багато з них вже загублено і вони спочатку потребують відновлення. Сьогодні відновленням українських народних традицій займається багато організацій. Такі організації мають ціль донести до людей, що не варто забувати своє минуле, адже без минулого не може бути майбутнього. Так, громадська організація “Спас” з Дніпропетровщини поставила собі за мету відновити козацькі бойові традиції, показати молоді яким цікавим було життя козацтва і разом вирушити у захопливу мандрівку у минулі часи. Нашій редакції вдалося поспілкуватися з її президентом Геннадієм Поляковим. Він розповів про діяльність Дніпропетровської обласної громадської організації “Федерація козацького традиційного бойового мистецтва “Спас” саме як про організацію, що відновлює українські народні традиції.

 

- Розкажіть, чим займається Ваша організація?

- Головна мета діяльності нашої організації – виховання здорової, свідомої, патріотично налаштованої молоді та відродження козацьких бойових мистецтв на Дніпропетровщині. Взагалі, діяльність федерації здійснюється за декількома напрямками. Це спортивний напрямок – розвиток національного виду спорту «українського рукопашу «Спас»; бойовий напрямок – вивчення традиційної козацької системи самозахисту в будь-яких умовах. Це мистецький напрямок – проведення різноманітних заходів, свят, відродження традицій і культури українського народу і оздоровчий напрямок – зміцнення і загартування людини засобами народної медицини.

- Яким чином ваші проекти сприяють розвитку громади?

- На сьогодні проект «Створення осередку громадської активності на базі будинку культури села Старі Кодаки» - це перший проект, який підтриманий Міжнародним фондом «Відродження». Ідея створення цього проекту виникла після відкриття козацького осередку нашої організації на базі Старокодацького будинку культури і виявлення дуже великої зацікавленості людей і спілкування з батьками дітей, які відвідали наш осередок. Завдяки цьому проекту ми намагаємось згуртувати актив села, щоб створити на базі Старокодацького будинку культури саме той центр, який будедопомагати цій громаді.

 

- Розкажіть про найбільш успішний вже реалізований проект.

Успішним реалізованим проектом є проведення заходів, а саме фестивалів. У Дніпропетровську ми проводимо міжнародні фестивалі національних бойових мистецтв історичної спадщини українського народу «Дніпровські пороги». Фестиваль складається з декількох частин. Перша частина – це змагання з українського бойового мистецтва, а друга – це фольклорно-мистецька частина з концертами творчих колективів, митців, аматорів, це виставка народних майстрів, це відвідування Дніпропетровського історичного музею, а також виступи поетів та популяризація та піднесення на Дніпропетровщині різних видів мистецтва.

- Для якої аудиторії був проведений цей захід?

Головною метою проведення цього проекту було зробити його для різновікової аудиторії. Ми переважно працюємо з дітьми, але намагаємося через дітей впливати на їх батьків і на більш доросле суспільство. Тому ми намагалися зробити цей фестиваль таким, щоб на ньому було цікаво як дитині, так і її батькам, тобто щоб кожен на фестивалі міг знайти якусь справу або якесь дійство за інтересами.

- Ви можете назвати конкретні результати цього проекту? Що змінилося чи стало кращим?

По-перше до справи залучилась велика кількість людей, по-друге завдяки потужній підтримці засобів масової інформації, тому що ми співпрацюємо фактично з усіма телеканалами Дніпропетровської області і для реалізації цього проекту були залучені державні телеканали і «1+1», «Інтер», «ICTV», в новинах пройшла інформація і одним з головних результатів є піднесення Дніпропетровщини як одного з найпотужніших центрів відродження та розвитку національних мистецтв не тільки на території України, але й на території СНД.

- Розкажіть про свої плани на майбутнє.

Головним планом є якісна реалізація проекту за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», тому що це наша перша спроба і ми плануємо в цьому напрямку і далі розвиватись. Тому всі сили будуть направлені на реалізацію цього проекту.

 

 

* - "НДО-Інформ" №5(44), 2011

ІСКМ