Кропивницький, Україна adm.iscm@gmail.com

Висновки аудитів

«Молода Просвіта» створює можливості для всебічного розвитку громади в Івано-Франківській області *

Івано-Франківською обласною організацією «Молода Просвіта» при підтримці Антикризової Гуманітарної програми МФ «Відродження» протягом травня-липня 2011 року було реалізовано проект «Організація недільної школи для мешканців села Витвиця та навколишніх сіл Долинського району», який був покликаний активізувати громаду навколо місцевого будинку культури. Започаткування чотирьох гуртків привернуло також увагу людей із сусідніх сіл – Кальна, Розточки, Липа, Станківці, Церківна та інших. Великою популярністю користувалися творчі заходи – вокальний та театральний гуртки. Комп’ютерні курси, які проходили на базі місцевої школи, теж мали попит як серед дітей, так і серед тих, кому за сорок.

Школу бізнес-планування та започаткування власної справи відвідували обрані – ті, кому вистачило влітку наснаги продовжити нелегку працю – навчання. Як результат, було подано два бізнес-плани на обласний конкурс. А творчі колективи свої напрацювання показали на підсумково-звітному концерті.

Працюючи в напрямку розвитку сільської громади з особливим акцентом на молодь, Івано-Франківська обласна організація «Молода Просвіта» взяла участь у проектному конкурсі від Антикризової Гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження» «Трансформування закладів культури в осередки громадської активності та залучення творчих колективів до благодійництва». Отримавши підтримку на реалізацію проекту «Організація недільної школи для мешканців села Витвиця та навколишніх сіл Долинського району», протягом травня-липня було започатковано чотири гуртки: вокальний, театральний, комп’ютерний та бізнес-планування.

Спершу ми налаштували контакти із сільською та районною владою, заручилися їх підтримкою. Потім провели зустріч із краянами, на якій розповіли про заплановані заходи по активізації громади навколо будинку культури і запросили усіх активно брати участь. Охоплена нами територія налічує близько півтори тисячі громадян, 10% з яких у підсумку долучилися до започаткованої нами діяльності. Гуртки привернули також увагу людей із сусідніх сіл – Кальна, Розточки, Липа, Станківці, Церківна та інших.

Причиною обрання осередком активності саме села Витвиця, яке розташоване серед мальовничих лісу та гір в сторону від траси, було його центральне розташування по відношенню до інших залучених населених пунктів, наявність єдиних школи, де навчаються діти зі всієї околиці, та будинку культури, у якому також знаходиться сільська бібліотека, краєзнавчий музей. Місцем функціонування проекту став місцевий будинок культури, хоча не усі заходи відбувалися саме тут. Комп’ютерні курси, до прикладу, проходили  у відповідно обладнаному шкільному класі, який дирекція надала у безкоштовне користування. Завдяки цьому близько 60 селян від 10 до 50 років мали змогу отримати ази користувача комп’ютера.

Усі гуртки вели приїжджі спеціалісти. На перше заняття по вокалу – прослуховування – прийшло багато як співаків, так і слухачів. Усе відбувалося ніби на справжньому кастингу: мікрофон, сцена, репертуар, глядачі, журі. Відома співачка Руслана Денега та композитор Іван Лабач відібрали найкращих. Після декількох занять діти взяли участь у виїзних концертах до Дня селища Отинія (Коломийський район), у літньому дитячому таборі «Сокіл» (Галицький район), святкуванні Івана Купала біля Ратуші в обласному центрі. А для найталановитіших буде безкоштовно записано фонограми.

Курси бізнес-планування мали за мету активізувати місцеве населення до розвитку зеленого туризму, адже усі природні умови сприяють цьому. По закінченні навчань було відібрано та подано на обласний конкурс два бізнес-плани. В подальшому очікуємо, що громада дозріє до використання місцевих ресурсів для залучення економічно-вигідних інвестицій на запропонованих їм ярмарках бізнес-ідей.

Як підсумок тримісячної діяльності, до уваги як місцевої влади, так і, в першу чергу, мешканців було запропоновано підсумково-звітний концерт у народному домі села Витвиця. До проведення якісного свята долучилися обласне об’єднання «Просвіта», надавши необхідну апаратуру та кошти на гощення, та чиновники обласного рівня, закупивши подарунки для учасників дійства. У співпраці із сільським головою та районними ЗМІ, було належним чином поширено інформацію. На таку подію локального значення прийшло подивитися чимало людей – вільних місць не було. Аудиторія гучно вітала як вихованців вокального гуртка, так і гостей – творчі колективи із області та району. Але фаворитами стали гумористичні театральні постановки у виконанні учасників драматичного гуртка. Тепер усі ці артисти – зірки місцевого значення (див. фото 10,11,12, кольорова вставка).

Про започаткування та хід реалізації проекту через електронну розсилку прес-анонсів та прес-релізів постійно повідомлялися місцеві ЗМІ. Інформація подавалася як в інтернет-виданнях, так і в обласних, районних газетах, радіо. Спершу ми зверталися до журналістів, з якими уже доводилося працювати. Потім наводили контакти із новими ЗМІ: з коротким описом проекту приходили безпосередньо до редактора газети чи радіо, коротко розповідали та залишали надруковану інформацію. У деяких випадках нам призначали зустріч пізніше, в інших відразу все записували. Але відмов не було. На обласному телебаченні зняли 30-тихвилинну програму, присвячену саме даному проекту. Крім преси, новина про проект та різноманітні заходи поширювалась через афіші та оголошення на стендах в охоплених проектом селах. Інформація висвітлювалась на сторінках організації у соцмережах, були створені сторінки з подіями на Facebook.

Загалом протягом трьох місяців було 39 відгуків у ЗМІ (без згадувань на сторінці МФВ «Відродження»), а саме: 7 – на радіо; 2 – на телебаченні; 17 – в інтернет-виданнях (без згадувань на сторінці МФВ «Відродження»); 13 – у газетах.

Через соцмережу Facebook інформацію отримало близько тисячі осіб (кількість запрошуваних друзів та пересилка події друзям друзів).

Через ЗМІ інформацію отримало близько 250 тисяч осіб (бралися до уваги кількість населення області, тираж газет, слухацька та глядацька аудиторія, і враховувався від’їзд людей на літній період).

У більшості статей та сюжетів ми постійно згадували про необхідність участі місцевої влади у розвитку культурно-соціального життя та економічного становища села і активно закликали їх до цього.

Реалізація проекту підняла активність громади навколо сільського будинку культури. Започаткована діяльність знайшла свій відгук у продовженні існування трьох із гуртків. Проект дав поштовх розвитку схожих заходів у інших селах району. Мешканці охопленої території повірили у свої сили та можливості.

Учасники гуртків в анкетному опитуванні висловили цілковите захоплення реалізованим проектом. Усі бажають продовжувати розпочаті заняття. На базі витвицької школи планується започаткування платних комп’ютерних курсів. Театральний та вокальний гуртки будуть функціонувати під керівництвом тих же викладачів вокалу та двома учасниками театрального гуртка.

Село Витвиця отримало гучну рекламу у ЗМІ.

Реалізація проекту позитивно вплинула на усіх членів «Молодої Просвіти», підкріпила імідж організації, яка працює в напрямку просвітництва і культурно-соціального розвитку села. З’явилися плани подальшого поширення напрацьованих результатів на інші райони області. Крім того, співпраця із обласним об’єднанням «Просвіта» і надалі продовжуватиметься.

Реалізація проекту сприяла створенню осередку «Молодої Посвіти» у шести охоплених проектом селах. З’явилися контакти із ГО «Інститут соціокультурного менеджменту», які допоможуть навчитися правильно організовувати подальшу діяльність у  сільській місцевості.

Діяльність організації вплинула на життя окремих людей села:

Діана Карпович, 13 років. Після навчання у вокальному гуртку неодноразово виступала на концертах у м. Івано-Франківськ та деяких районах. На підсумково-звітному концерті у с. Витвиця її мама не стримувала сліз радості. Батьки надалі підтримуватимуть починання дочки.

Богдан Бандра, 53 роки. Працюючи сільським головою, Богдан Миколайович скористався можливістю отримати навики комп’ютерного користувача, які необхідні для роботи, та власним прикладом залучив громаду до навчання.

Контактна інформація організації:

Керівник організації Бардяк Євгенія
Адреса 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 18
Тел.: (093) 1545635, (050) 6787602, (0342) 540609
Електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

* – “Історії успіху діяльності НДО в соціокультурній сфері”

 

ІСКМ