Кропивницький, Україна adm.iscm@gmail.com

Висновки аудитів

Світовий рух аніматорів

 

В основу статті покладені інтерв’ю, які у 2005 році у м. Варшаві консультант Інституту соціокультурного менеджменту Людмила Станкевич взяла для «НДО-Інформ» у учасників Форуму Центрів активності локальної (ЦАЛів), де випускникам Польсько-української Школи аніматорів вручали дипломи.

Світовий рух аніматорів почався майже сто років тому в Англії і дуже швидко поширюється в усьому світі. Організації - аніматори, що працюють на активізацію місцевих спільнот, об’єднуються в світову Федерацію центрів розвитку локальних спільнот (IFS). Центри локальної активності в багатьох демократичних країнах світу стали важливими інституціями, функціями яких є анімація місцевих спільнот. До світового руху аніматорів приєдналась і мережа Центрів місцевої активності України. Україна стала першою з країн СНД, яку прийнято до світової Федерації IFS.

 

Молодим членом IFS є аніматори Польщі. Але саме вони, на думку координатора IFS в Європі Флоренс Гарабедіан, приносять нові ідеї та підходи в мисленні Федерації.

Богдан Скшипчак – президент Асоціації підтримки Центрів активності локальної (Польща, Варшава), в своєму інтерв’ю для «НДО-інформ» розповів про історію розвитку організацій-аніматорів в Польщі. Богдан зазначив, що рух аніматорів в Польщі розпочався в осередках культури. Спочатку учасники програми CAL (Центр активності локальної, аббр. від польської назви Centrum Aktywności Lokalnej) сприймали ідею з сумнівом, але в процесі 2-х річного навчання в Школі аніматорів і участі в програмній діяльності виявилось, що цей метод починає спрацьовувати і допомагає людям по-іншому працювати. Для них стає важливим те, що вони роблять. В осередках культури появляються волонтери, також появляються гроші. Але, звісно, гроші не приходять самі, потрібно просто ефективно зацікавити інших працювати таким чином, щоб показати, що такий метод може бути результативним. Спочатку польським аніматорам демонстрували такий досвід в США, Англії, Німеччині. Тепер ми не змушені це робити з новими групами: достатньо поїхати в Бжеще, Белхатов, Квидзин, Голдап. У нас з’явився власний досвід, матеріальна база, розробки, з допомогою яких ми можемо навчати інших. Аніматори в Україні можуть привести в рух такий самий механізм.

Під час Форуму CAL ми побачили, з яким ентузіазмом українські аніматори отримують дипломи про закінчення польсько-української Школи аніматорів. На цей ентузіазм ми дивимось з заздрістю, як колись аніматори Великобританії дивились на нас і говорили, що їм вже не вистачає ентузіазму, як у польських початківців. Тому співпраця – це взаємна користь. Ми відчуваємо, як багато нас об’єднує. Тому ми можемо говорити про створення мережі співпраці, а результати цієї співпраці можуть перевершити наші очікування.

Стефан Вагнер – член IFS (Німеччина, Берлін), в своєму інтерв’ю для «НДО-інформ» сказав: «Я переконаний, що міжнародна мережа з її соціальною працею дуже важлива, адже в кожному куточку країн Європи ми маємо різні соціальні ситуації, різні культури, тому соціальні працівники в цих країнах з однією проблемою. Скрізь є бідні люди, сім’ї розпадаються, скрізь люди мають подібні проблеми. Самотужки вони не можуть впоратися з проблемами. Ми маємо нагоду поспілкуватися один з одним, вивчити, як люди працюють в інших країнах, які саме ресурси вони застосовують, чи роблять це заради грошей, чи заради ідеї. Тому ми можемо повчитися придумувати щось нове, змінити себе. Погодьтеся, набагато простіше змінювати себе, коли ти поспілкуєшся з людиною, яка робить щось інакше. Ми наче побували на ярмарку можливостей. Це важливо, адже світ швидко змінюється. Ми повинні пристосовуватися до ситуації. З іншого боку також дуже добре людям різних країн, різних культур зустрічатися і навчатися розуміти один одного. Якщо ми знаємо і розуміємо один одного, ми довіряємо. Є одна річ, що нам дуже потрібна в Європі – це мир. IFS – це також один із шляхів до встановлення миру, дієвих шляхів, незалежно від політики і політиків. Я вважаю це найголовніше. І тому я тут.»

Цікаві ідеї та досвід надходять із Австрії, Америки, Канади, Ізраїлю. І цей досвід виявляється корисним для всіх членів Федерації організацій-аніматорів. Величезний досвід розбудови громадянського суспільства, напрацьований протягом сторіччя сотнями організацій різних країн, тепер стає доступним для українських аніматорів, які роблять перші кроки на шляху здійснення змін. Ми відчули себе у великій дружній сімї однодумців, колег. Ми впевнені, що наша ініціатива щодо впровадження в Україні моделі Центру локальної активності в місцевих закладах культури є вірним кроком на шляху демократичного розвитку нашого суспільства.

Для «НДО-інформ» дав інтерв’ю віце-президент Європейського представництва IFS Паул Владар (Нідерланди, NIZW): «Мені здається, Україна пережила дуже визначні політичні зміни, і ці зміни принесли з собою сприятливі умови для розвитку демократії. Я впевнений, для України є дуже важливим бути членом Федерації, адже в IFS ми маємо членів, що представляють цілі національні мережі.

Ми надіємося, що вступ України до IFS стане важливим кроком в розбудові місцевого громадського руху. Він допоможе українським ОГС перейти до використання абсолютно нових підходів в розбудові місцевих громад. IFS допомагатиме в цьому».

Ідея анімації місцевих спільнот в Україні поширюється вже десятиліття. Напрацьовано вітчизняний досвід впровадження ідеї в місцевих закладах культури. Але на шляху впровадження ефективної моделі інтегруючого громадського центру локальної активності в закладах культури стало ряд проблем, які потрібно виявити та спільними зусиллями подолати. Саме в цьому напрямку покликаний працювати проект ІСКМ «Спільний шлях у майбутнє»*.

Консультант ІСКМ, випускник першої польсько-української Школи аніматорів місцевих спільнот,

Людмила Станкевич.

 

* проект «Спільний шлях у майбутнє» реалізується ІСКМ в рамках програми «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), що виконується Pact. Inc., завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агенцію США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, викладені в даному матеріалі є винятковою відповідальністю ІСКМ і можуть не співпадати з точкою зору USAID, уряду США та Pact. Inc.

 

ІСКМ