Я наведу приклади, які є в Рівненській області по співпраці громадських організацій із закладами культури, не тільки клубів, а й бібліотек. Перш за все, хотілося б згадати такий яскравий приклад одного з сіл Рівненської області, Димидівського району, де клуб завалився повністю у буквальному розумінні цього слова. До Малинської сільської ради входить 5 сіл, 1500 населення. На цій території для спільних зустрічей громадян є тільки школа і спортзал, який знаходиться в жахливому стані.
Ця громада зібралася сама, за невеликою допомогою фундації Острозьких, мова йде про суму до 5000 грн., це дійсно невелика підтримка, але це була та маленька крапелька, яка змусила громаду сполохнутися і подивитися на їх проблему під іншим кутом. Вони зібрали і організували благодійний концерт, в якому брали участь діти тих людей, що проживають на території села. Діти намалювали відбиток своєї руки, красиво його розфарбували і запропонували під час благодійного концерту для своїх батьків, дідусів, бабусь викупити цей малюнок за 3-5,10 грн., хто скільки міг заплатити за таку ручку. Кошти скидалися у велику корзину, таким чином вони зібрали ще 20 тис. грн. До тих п’яти, що вже були. Зробили дуже гарний ремонт спортзалу, який не використовувався за призначенням. Його перетворили на актовий зал, яким тепер користується громада. Наше з вами завдання – донести до сільських бібліотек, клубів, що тільки спільними зусиллями, об’єднавши громаду, громадські організації, місцеве самоврядування, ми зможемо подолати ті нагальні проблеми, які є в громаді. Для цього, перш за все, має бути ініціативна група, яка допоможе всіх об’єднати, а по-друге експертна організація, щоб навчити, як це зробити, тому що громада, часто розуміючи що щось треба робити не знає як. В нас є достатньо немалий досвід залучення не тільки коштів від міжнародних організацій, але й роботи з місцевими ресурсами.
Співпрацюючи з Рівненським факультетом Державної академії керівних кадрів мистецтва, ми проводимо навчання для працівників закладів культури, які приїжджають для підвищення кваліфікації в цю академію. Ми проводимо навчання як залучати місцеві ресурси, як готувати проектні заявки, як налагоджувати співпрацю з бізнесом, з владою, з громадою. Ми стикнулися з такою ситуацією, коли пропонуємо людям, щоб вони провели концерти, організували їх та збирали благодійні пожертви, адже зовсім не важко зібрати із відвідувачів принаймні по 1 грн.
Для людини, яка проживає в селі – це невеликі кошти. Однак для клубу, якщо на концерт прийде 200 людей, це достатня сума, щоб щось змінити, навіть купити нові штори чи замінити якесь вікно. І завжди відповідь типова - якщо ми будемо брати плату, люди не прийдуть. При цьому ніхто людей не запитував, чи готові вони скинутися по 1 грн? Головне, що ми знаємо відповідь за них. Для експерименту були проведені такі концерти, коли просто поставили благодійну скриньку. Концерт був безкоштовний, але пропонувалось зробити пожертву, коли виступали діти і дорослі. Говорили, що скринька благодійна, кошти з якої будуть направлені на закупівлю нових мікрофонів. До кінця концерту було залучено 150 грн. Запитується, складно це зробити? Що нам заважає? Тільки те, що ми або не хочемо, або не знаємо, або нам просто лінь оголосити про це.
Звичайно, частіше люди просто не знають як правильно це зробити, щоб дійсно не ополчити свою громаду проти клубу. Наведемо ще один приклад з сільського клубу, який знаходиться в Зарічнянському районі, село Заозір’я, де постало питання про закриття клубу взагалі, так як він нікому не потрібний. Завдяки ініціативній групі, яка почала доводити, що цей клуб потрібен громаді, громада піднялася, всім селом вийшли і відстояли цей клуб, а також задекларували те, що будуть вносити власні кошти, пожертви на підтримку клубу. Таким чином клуб вдалося зберегти. Таких прикладів по Україні не мало, але їх треба доносити до наших людей, особливо до сільських громад. Я, наприклад, не знаю жодного негативного прикладу коли ініціативна група зверталась до громади з проханням щось змінити на краще і щоб громада сама відмовилась. Наше з вами основне завдання – донести інформацію про позитивні приклади такої співпраці та правильні шляхи її налагодження.
Оксана Краплич,
Президент Фунації ім. князів –
благодійників Острозьких
* - НДО-Інформ №1(40), 2011