Кропивницький, Україна adm.iscm@gmail.com

Висновки аудитів

Очистимо струмки і будуть жить річки!*

Робота, яка отримала відзнаку на Всеукраїнському конкурсі «До чистих джерел» 2015 року у 3 категорії «Екологічні товариства і гуртки загальноосвітніх, вищих, професійно-технічних навчальних та позашкільних закладів»: «Очистимо струмки і будуть жить річки!»

Інформація про колективного заявника

Учасники міжрегіонального освітнього проекту «Степові перлини рідного краю» та учні Добронадіївської ЗШ І-ІІІ ступенів та Долинської ЗШ №2 І-ІІІ ступенів ім. А.С.Макаренка, Олександрійського та Долинського районів Кіровоградської області, якими проведено низку природоохоронних заходів на річках Зелена та Кам’янка Олександрійського району Кіровоградської області (2013, 2014 рік).

Інформація про природний об’єкт, на поліпшення екологічного стану якого спрямована діяльність

Річка Лозуватка протікає власною долиною, у якій утворилось однойменне урочище. Вона є правою притокою річки Боковенька і належить до басейну р. Дніпро.

 

Бере початок із джерела Писанське Джерельце, яке знаходиться в розлогій балці центральної частини міста Долинська в районі Волохіно. Приймаючи з півночі невелику притоку Оріхвачанську, початком якої вважається джерело Тернова Балка, річка розпочинає свій шлях на північний схід, зливаючись з притокою Шанхайська, що бере початок із села Першотравневе, змінює шлях течії в південно-східному напрямку і крутими ярами та балками прямує у напрямку села Олександрівка Долинського району Кіровоградської області, де і впадає в річку Боковенька.

Довжина річки Лозуватка –11,4 км, похил –1,4 м/км, площа басейну – 227 км². Річка Лозуватка є типовою малою річкою степової частини: течія повільна (3-5 м/с), мілководна (глибина русла на окремих ділянках не перевищує 1-1,3 м), ширина русла 0,5—1,5 м у верхній течії, 1—2 м — у нижній.

У середині минулого століття по руслу річки Лозоватка та на її притоках створено 17 ставків.

На сьогоднішній день річка Лозоватка має чотири основні притоки. Це дві праві та дві ліва притоки.

Інформація про екологічні проблеми, які були розв’язані під час діяльності учасника

У ході виконання роботи учасниками були усунені такі екологічні проблеми: загроза забруднення води, розмиття захисних берегових смуг, знищення рідкісних птахів, звірів та рослин від інтенсивної господарської діяльності.

Інформація про виконану роботу

Мета: поліпшення екологічного стану річки Лозуватки та її приток, у результаті якого суттєво змінився екологічний стан цієї водойми.

Завдання:

  • збирання сміття, яке накопичилося біля річки;
  • розчищення замулених джерел по берегах річки Лозуватки та спрямовування їх вод до основного русла водойми, що дасть змогу зробити її більш повноводною та стійкішою до небезпеки пересихання під час посушливих сезонів;
  • здійснення заліснення схилів балок та ярів, які складають долину протікання річки Лозуватки та її приток;
  • постійне засипання вимоїн, що утворюються на під’їзді до ставків;
  • проведення обстеження греблі та укріплення її схилів від руйнування;
  • хімічний аналіз води на придатність її використання для потреб людей;
  • обмеження (визначення території) доступу худоби до водойми, оскільки витоптування знищує первоцвіти та цілющі трави, розміщені на цій території;
  • заборона випалювання сухої трави та очерету біля ставків, так як це призводить до зникнення окремих представників рослинного покриву та тваринного світу (зокрема, водяних курочок, куликів, крижнів), порушення екосистем;
  • здійснення контролю органами влади за прикормлюванням риби місцевими орендаторами, так як надмірна її кількість викликає бродіння води;
  • заборона орендаторам самовільного спуску води без погодження з органами місцевої влади;
  • здійснення розчищення чагарників, що затіняють водойму, але гілки дерев, що зависли над водою, залишаємо, якщо вони не становлять серйозної небезпеки та не перешкоджають водному потоку.

Отриманий результат:

  • було заглиблене русло річки Лозуватки на тій ділянці її течії, яка, в силу своїх умов рельєфної будови, не має чітко визначених берегів;
  • вдалося ліквідувати процес щорічного заливання талими водами та подальшого заболочення ділянки лук на лівобережній частині річки;
  • вдалося значною мірою поліпшити екологічну ситуацію у верхній течії річки Лозуватки, що є однією зі складових Загальнодержавної програми «Громадськість за збереження малих річок»;
  • отриманий в результаті реалізації проекту практичний досвід може бути використаний для підготовки та подальшої реалізації наступних екологічних проектів локального та місцевого регіонального значення силами окремих учнівських екологічних гуртків, молодіжно-підліткових організацій, колективів навчальних закладів, сільських громад тощо.

Висновок.

Головним наслідВисновком проведення заходів щодо поліпшення екологічного стану річки Лозуватки та її приток є те, що це суттєво змінило екологічний стан цієї водойми. Проведені заходи можуть бути типовими для планування подібних природоохоронних акцій іншими суб’єктами, що виявлятимуть бажання щодо реалізації подібних екологічних акцій.

Крім позитивних екологічних наслідків, проведені заходи можуть якісно вплинути і на інші аспекти соціально-екологічної ситуації в цій місцевості (залучення до участі в проекті «важких» підлітків, підвищення екологічної культури).

Реалізація цього проекту змусить громадян цього населеного пункту відповідальніше ставитися до чистоти навколишнього середовища, слідкувати за чистотою природних комплексів, що їх оточують, а місцевій владі – здійснювати постійний контроль за станом річки. Поряд з цим, на нашу думку, знизиться захворюваність інфекційними хворобами серед населення, поліпшиться естетичний вигляд річки та навколишньої території.

 

*Каталог робіт Всеукраїнського конкурсу «До чистих джерел», до якого увійшли кращі роботи учасників конкурсу: vseukrainsky_konkurs_do_chystyh_dgerel_2015

ІСКМ