Робота переможця Всеукраїнського конкурсу «До чистих джерел» 2015 року у 2 категорії «Колективи земле – і водокористувачів»: «Відновлення природного джерела в с. Воротнів Луцького району Волинської області»
Інформація про колективного учасника: Луцьке міжрайонне управління водного господарства.
У 2005 році на базі Луцького управління осушувальних систем було створене міжрайонне управління водного господарства, до функціональних обов’язків якого включені повноваження щодо вирішення питань раціонального використання і охорони водних ресурсів на території Володимир-Волинського, Горохівського, Іваничівського, Ківерцівського, Локачинського, Луцького та Рожищенського районів області.
На цей час на технічному обслуговуванні управління знаходяться осушувальні системи на загальній площі 99,1 тис. Га, на яких 1012,1 км відкритих каналів, 504 од. гідротехнічних споруд, 81,8 км доріг знаходяться на балансі і експлуатуються управлінням.
У зоні діяльності управління протікає 49 річок загальною довжиною 1209 км, знаходиться 259 ставків загальною площею 2454,0 га, 19 озер площею 189,0 га, 2 водосховища площею 152,0 га.
Загальна інформація про природний об’єкт, на поліпшення екологічного стану якого спрямована діяльність
Село Воротнів розташоване на південному сході Луцького району Волинської області. Територія села знаходиться на межі Поліської низови і Волинської височини. Джерело знаходиться на сільському лузі, де протікає річка Зеленка. Як розповідають місцеві жителі, раніше джерел у селі було багато, а тепер їх залишились одиниці. Вони з часом замулились і заховані у заростях чагарникової та трав’яної рослинності.
Інформація про екологічні проблеми, які були вирішені під час діяльності учасника
Відновлення і збереження водних запасів регіону. Охорона і відродження водних ресурсів, поліпшення екологічного стану джерел.
Інформація про виконану роботу
Мета: виявлення та впорядкування поверхневого глибинного джерела поблизу с. Воротнів.
Завдання:
- обстеження території поблизу річки Зеленка на наявність глибинних джерел;
- розчищення джерела від мулу та залишків природних відходів;
- облагородження території навколо очищеного джерела.
Отриманий результат: відновлено та облагороджено природне джерело. З Луцького МУВГ був направлений екскаватор, завдяки якому за короткий час на лужкові з'явилася водойма розміром 6х12 метрів з об'ємом води 80,0 м³. Оригінальним оформленням самої криниці зайнявся настоятель місцевого храму отець Михаїл. І так, за короткий термін саму водойму було обложено плитами, виложено каменем, виготовлено сходи з поручнями, влаштовано покриття з бруківки, встановлено лавки і всю територію огороджено парканом. Також заплановано провести озеленення всієї території біля джерела. Естетичне оформлення проведено на високому рівні. Біля джерела встановлено інформаційний знак з результатами гідрохімічних аналізів. До доброї справи з облаштування джерела активно долучилася місцева громада.
Інформація про відновлене джерело та його освячення була висвітлена в засобах масової інформації: Луцькій районній газеті «Слава праці», Всеукраїнській газеті «Голос України», у Волинських новинах, телебаченні та радіо.
Висновки
Забуте джерело ледве жевріло, а сьогодні воно відновлене та забуяло новою життєдайною силою. Воно стало справжньою окрасою села. До джерела приходять не тільки місцеві жителі, а й приїжджають городяни і набирають воду, яка довгий час зберігає свої властивості і не псується.
Управління займається відновленням та оформленням природних джерел на території семи районів області.
Офіційна інформація в інтернеті: http://www.vodres.gov.ua/s_lutske-muvg.html