7-8 грудня відбувся тренінг із організації громади м. Мала Виска із залученим експертом Кайо Зборілом, членом координаційної ради Європейської Мережі Організацій Громад (European Community Organizing Network).
Тренінг відбувся за ініціативи Інституту соціокультурного менеджменту у громаді одного з випускників “Школи громадської участі”, проекту, спрямованого на розвиток територіальних громад по всій території України. Леонід Жовтило, голова маловисківської громадської організації «Фонд розвитку ініціативи громад» та учасник «Школи громадської участі» виступив організатором тренінгу у громаді. Дуже приємно, що до тренінгу також були залучені і представники Компаніївської громади, зокремаОлена Мірхайдарова, також випускниця «Школи громадської участі».
Серед учасників тренінгу були активісти громадського руху, члени громадських організацій, бібліотечні працівники. Тренінг відбувся у приміщенні Маловисківської районної бібліотеки, яка сьогодні діє як Центр місцевої активності у громаді.
«Помилка громадських організацій в тому, що після того, як вони зорганізувалися, вони не працюють з людьми, не запитують їх про їх же проблеми, також організації забувають сказати людям про те, що вони вже зробили», – розповідає Кайо під час тренінгу.
На початку першого дня тренінгу учасники отримали теоретичні знання із організації громад, про те, як це працює в інших Європейських країнах. Другу половину дня учасники працювали у групах визначаючи проблеми власної громади, відокремлюючи їх від загальних проблем. Так, наприклад, проблема безпеки в місті може полягати у великій кількості бродячих собак або недостатній кількості міліцейських патрулів на вулицях міста чи відсутності освітлення в нічний час. Встановивши проблеми у громаді, учасники визначали шляхи їх вирішення, ресурси, які вони мають для вирішення проблеми, союзників та опонентів у цьому процесі.
Другий день розпочався із визначення тактик, які група може використати, щоб показати свою силу та вплив. Значний інтерес групи викликала рольова гра, під час якої учасники розігрували візит ініціативної групи до міської адміністрації із проблемою відсутності пішохідного переходу біля бібліотеки. За короткий час ініціативна група навіть підготувала відеоролик, на якому діти намагались перейти дорогу поруч із бібліотекою, що було ускладнено потоком машин, які не хотіли їх пропускати.
Загалом в учасників та тренера залишилися позитивні враження від роботи та з’явилися подальші плани щодо розвитку власної громади.
Ольга Ніколаєва, член громадської організації «Майбутнє Паліївки»: «Дуже цікаво, зрозуміло, що більше треба прислухатися до людей, адже те, що треба тим же ж людям, буде мати більш конкретні результати, якщо дійсно проблема та її вирішення виходитиме від людей, які живуть на даній території. Проблем може бути декілька, треба вибрати найголовнішу, яку будуть підтримувати більшість населення. Також отримала нові знайомства, дізналась про діяльність на інших територіях, в інших країнах, просто дуже цікаво».
Після завершення тренінгу учасники висловлювали наміри продовжувати діяльність по розвитку власних громад, використовуючи отримані під час навчання знання.
Більш детально про організацію громад також можна дізнатися із інтерв’ю із Кайо Зборілом в“НДО-Інформ” №2 (49).
Організаційне, логістичне та фінансове забезпечення тренінгу здійснила громадська організація «Фонд розвитку ініціативи громади», м. Мала Виска (із залученням коштів з місцевих ресурсів та від учасників тренінгу) за сприяння Інституту соціокультурного менеджменту. Візит експерта був забезпечений Європейською мережею організацій громад.
Матеріал підготувала - Марія Калашнік
* НДО-Інформ №1 (50), 2014